Dovolená na krétě, Kréta

 

Krétská mytologie

  Krétská mytologie je součástí míst, kde budete trávit svou dovolenou. Jsou to nejhlubší kořeny archeologických pokladů, které budete mít možnost obdivovat v mnoha muzeích a v archeologických areálech na každém místě ostrova. Proto vám chceme předložit krétskou mytologii způsobem, kdy Vás seznámíme s hlavními hrdiny a místy, se kterými se jejich příběhy váží.

Amalthea

Nymfa, ktrá žila v jeskyni IDEON ANDRON a živila boha Dia. Krmila jej mlékem jedné kozy a medem divokých včel. Když si jednou Zeus hrál s touto kozou, urazil jí jeden roh, který daroval nymfě Amalthei s tím, že z tohoto rohu budou vycházet všechny plody, které si bude přát (pověstný roh hojnosti)

Androgeus

Jeden ze synů MINOA a PASIFAI, častý vítěz v mnoha atletických disciplínách. Kdysi se vydal do Athén, kde se zúčastnil jakýchsi místních závodů, odkud opět získal všechny ceny. Athénští atleti, zaslepení nevraživostí, přichystali léčku a kus za městem jej zabili. Když se to dozvěděl Androgenův otec, vytáhl proti Athénám, opanoval je a uvalil trest na Athéňany. Každý rok museli posílat sedm mladíků a sedm panen do labyrintu jako potravu pro Minotaura.

Ariadna

Dcera krále MINOA a PASIFAI. Ta se zamilovala do athénského hrdiny Thésea, když se právě on vydal do Knóssu, aby zabil Minotaura. Přestože mu Adriana výrazně pomohla svým pověstným klubkem nití k úspěchu, opustil Théseus Adrianu na Naxu, kde přistál při své zpáteční plavbě do Athén. Adrianu našel na Naxu bůh Dionýsos, oženil se s ní a vynesl ji na Olymp.

Diadalos

Athénský umělec, největší vynálezce starověku. Kdysi byl odsouzen k vyhnanství kvůli zločinu, kterého se dopustil v Athénách. Tak se octil na dvoře krále Miona, který z něj udělal dvorního architekta a sochaře v Knóssu. Král byl nadšen Daidalovými díly a zvláště labyrintem, kam uzavřel Minotaura. Ale když se dozvěděl, že Daidalos vytvořil dřevěnou krávu, prostřednictvím které se spojila jeho žena Pasifai s býkem, a že poradil Adrianě, aby dala klubko nití Théseovi, velice se rozzuřil a rozhodl se Daidala zabít. Avšak Daidalos stihl z Kréty uprchnout pomocí křídel, ktrá si vytvořil Vzal s sebou i svého syna Ikara, ten však během letu zahynul při pádu do moře a Daidalos pak našel útočiště v městě Kamiko na Sicílii. Tam jej později král Minos objevil při své návštěvě Sicílie, ale Daidalos jej stihl zabít v italských lázních.

Evropa

Dcera krále Týru AGYNORA a TILEFASIS. Jednou Zeus uviděl Evropu s jejími přítelkyněmi na břehu moře a zamiloval se do ní. Objevil se před ní v podobě krotkého býka. Bezelstná Evropa usedla na jeho hřbet a tehdy Zeus – býk s ní skočil do moře a směřoval s ní na Krétu. Útočištěm jejich lásky se stalo jedno malebné město poblíž řeky, kde byla vybudována pozdější GOTYNA. Když se Zeus nabažil své lásky k Evropě, daroval ji krétskému králi ASTERIONOVI, který se s ní oženil a osvojil si její tři děti, které měla s Diem(Minoa, Sarpidona a Radamantha). Když zemřela, Kréťané ji poctili božskou úctu a jejím jménem pojmenovali jeden ze světadílů.

Fedra

Dcera Minoa a Pasifai. Ferda se provdala za Thésea (který se stal králem Athén) přesto, že se před lety tak nehezky zachoval k její sestře (kterou spící zanechal na Naxu). Porodila mu dvě děti, DIMOFONA a AKAMASE. Fedra byla odvážnější a živější než jeho sestra. Jednoho dne jí Théseus omrzel a zamilovala se do HIPOLYTA, jednoho ze synu Thesea a jeho první manželky (amazonky ANTIOPY). Hipolytos neopětoval city své nevlastní matky a tehdy Fedra v obavě, že bude odhalena, očernila Hipolyta před jeho otcem tím, že ji chtěl jeho syn znásilnit. Théseus tomu uvěřil a zanedlouho nato byl Hipoklytos usmrcen. Z toho, co se stalo, upadla Fedra do hlubokého smutku a výčitek a nakonec se oběsila.

Kurítes

Sedm hřmotných božstev s dobrou povahou, která pocházela s EVIE. V rámci řeckého světa prokazovali dobré služby tam, kde to bylo potřeba. Když se narodil Zeus, vyskytovali se právě na Krétě. Matka Dia, bohyně Rhea, je požádala, aby se usídlili před jeskyní Ideon Andron a aby tančili a silně dupali svými něděnými botami tak, aby Kronos neslyšel pláč svého utajovaného syna Dia. Tak se podařilo, že byl Zeus zachráněn a později se stal vladařem bohů. O mnoho let později Diova manželka Hera požádala tyto božské bytosti, aby zařídily zmizení Epafa, který byl potomkem Dia a jedné pozemské ženy. Kurítes vyplnili přání Hery, ale Zeus se na ně velice rozzlobil, zapomněl na jejich ochranu, kterou mu kdysi poskytli a zabil je úderem blesku.

Minos

Nejmocnější a nejdéle vládnoucí král Kréty. Syn Dia a Evropy, dědic svého adoptivního otce Asteriona a jeho trůnu v Knossu. Měl ochranu samotného Dia po celou dobu svého kralování. Každých devět let vystupoval do jeskyně Ideon Andron, aby převzal od svého otce Dia zákony, pomocí nichž vládl Krétě. Pod jeho vládou Kréta doznala největšího rozmachu a její moc se rozšířila na celou egejskou oblast Ženou krále Minoa byla PASAFAI, se kterou měl 4 dcery a 4 syny, ale měl řadu dalších dětí se svými četnými milenkami. Byl zabit ve městě Kamiko na Sicílii, když tam pronásledoval Daidala. Po své smrti se stal soudcem duší v podsvětí, společně se svým bratrem Radamanthem a jedním z dalších Diových synů Aiakem.

Minotaurus

Obluda s tělem člověka a hlavou býka, který se narodil ze spojení Pasafai a posvátného Poseidonova býka. Minos jej zavřel do labyrintu, do temné sítě chodeb, které vytvořil v podzemí paláce Knossu athénský umělec Daidalos právě pro tento účel. Minotarusu se živil lidským masem, především sedmi mladíky a sedmi dívkami, které mu byli nuceni každým rokem z Athén po prohrané bitvě s Minoen přivážet. Minotaura zabil Théseus.

Pasifai

Královská dcera z neslavně známého rodu. Její sestra byla čarodějnice KIRKÉ, která změnila Odysseovy přátele ve vepře. Jejím bratrem byl krvavý král Kolchidy – AETIS, otec čarodějnice MĚDEI, který zabil její děti. Pasifai byla manželkou krále Minoa a matka jeho osmi zákonných dětí. I ona měla čarodějnické schopnosti, ktré používala, aby zabránila svému manželovi v jeho nevěrách, ale bez valných výsledků. Pasifai trápily nejen manželovi nevěry, ale i to, že křivě přísahal Poseidonovi. Rozzuřený Posseidon, aby potrestal Minoa, který mu neobětoval slíbeného býka, vdechl Pasifai neodolatelnou milostnou vášeň k tomuto býku. S pomocí Daidala se spojila Pasifai s býkem a tak se narodil Minotaurus.

Radamanthis

Syn Dia a Evropy, mladší bratr Minoa. Byl schopen tak spravedlivě soudit, že si vysloužil pověst nejspravedlivějšího člověka na světě. Když Minos převzal od Asteriona krétský trůn, vyhnal svého bratra ze strachu, aby jej nezastínil. Radamanthis bloudil po egejských ostrovech až k pobřeží Malé Asie, kde všechny národy měly v úctě jeho spravedlivé soudy a přinášely mu k rozsouzení své různice. Když zemřel, Zeus jej ustanovil soudcem lidských duší v podsvětí, společně s jeho bratrem Minoem.

Sarpidon

Syn Dia a Evropy, bratr Minoa. I jeho potkal soud vyhnance (společně s jeho bratrem Radamanthem), když Minos vystoupil na krétský trůn. Uchýlil se do MILITU v Malé Asii, kde kraloval až do své smrti.

Talos

První robot, kterého vytvořila lidská fantazie. Talos byl měděným obrem, dílo HEFAISTA a darem pro krále Minoa od bohů. Jeho zaměstnáním byly stálé obchůzky po Krétě (mohl ji objet 3x denně). Jeho oblíbenými zbraněmi byly obrovské skály, které vrhal na nepřátelské lodě připlouvající ke Krétě. Ty, kterým se oproti všem předpokladům podařilo vylodit, čekalo opravdu vřelé přijetí: Talos vskočil do ohně, kde se silně rozžhavil a potom je drtil ve své rozžhavené náruči. Ale i Talos měl svou slabinu: byla jí jedna malá žíla na lýtku, kterou uzavírala malá kovová zátka. Když se na Krétě objevili ARGONAUTI, čarodějnice Médea dokázala odstranit tuto zátku z Talosova lýtka, a tak zahynul tento měděný kolos.

Théseus

Syn athénského krále Egea, byl největším mýtickým hrdinou Athén, který se proslavil řadou hrdinských skutků. Zúčastnil se dobrovolně výpravy 14 mladých lidí na Krétu, kteří tam byli vysláni jako pravidelná oběť pro Minotaura. Théseovi se podařilo zabít Minotaura a vyjít z labyrintu pomocí Adrianina klubka. Při svém návratu do Athén vzal s sebou Adrianu podle svého slibu, ale po několika dnech ji opustil na Naxu a vrátil se sám do Athén. Zapomněl však vyměnit černé plachty za bílé, které byly domluveným znamením s jeho otcem a které měly oznámit jeho úspěch na Krétě. Král Egeus v domnění, že jeho syn zemřel, se vrhl z útesu do moře, ktré se podle něj jmenuje Egejské.

Zeus

Syn KRONOSE a RHEI, patří ke druhé generaci bohů, tedy olympským bohům. Kronos se dozvěděl od jednoho věštce, že jedno z jeho dětí jej připraví o moc. Proto také žádné ze svých dětí nenechal na živu, ale vždy je pohltil ve chvíli jejich narození. Rhea se však jednou rozhodla, že v případě svého dalšího dítěte Dia – obelstí svého manžela. Svého syna porodila v jeskyni DIKTEON ANDRON v pohoří DIKTI na Krétě a svému manželovi přinesla kámen zabalený jako novorozeně. Brzy byl Zeus přestěhován do jiné jeskyně na Krétě z důvodu bezpečnosti. Jeskyně DIKTEON ADRON v pohoří IDI se stala místem, kde jej vzala do své péče nymfa Amathea (někdy v obměnách tohoto mýtu byla Amathea přímo kozou, která živila Dia). Když Zeus dospěl, během obrovského zápasu porazil svého otce a tak se stal vládcem bohů. Ostatní bohové Olympu jsou buď jeho dětmi, nebo jeho bratry. Jeho ženou byla HERA, ale i tak měl řadu jiných milostných dobrodružství s jinými bohyněmi a s pozemskými ženami. Jednou z nich byla EVROPA, kterou unesl z Týru v Sýrii a přenesl ji na Krétu, aby se zde těšil z její lásky.

 

Počasí na Krétě

Weather Underground PWS ICRETEKN2

Chania , Souda

Aktuální počasí

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alf (c) 2007 Šíření a kopírování jakéhokoliv obsahu, textů a fotografií z tohoto webu bez souhlasu autora je zakázáno!!!